Slide 1 Slide 3 Slide 2 Slide 3

Gimnastyka korekcyjno–kompensacyjna

Celem gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej jest skorygowanie istniejących zaburzeń statyki ciała, doprowadzenie jej do stanu prawidłowego oraz niedopuszczenie do wad postawy w warunkach sprzyjających. Cel ten realizuje się poprzez wyrobienie nawyku prawidłowej postawy we wszystkich czynnościach życia codziennego, wzmocnienie mięśni posturalnych oraz wytworzenie silnej stabilizacji mięśniowo – więzadłowej.

Przyczynami wad postawy mogą być: uwarunkowania genetyczne, wzmożone lub osłabione napięcie mięśniowe, zbyt szybki wzrost ciała, złe nawyki, siedzący tryb życia, brak ruchu, niedostosowanie prawidłowo miejsca pracy, nauki.

Wyróżniamy poszczególne wady postawy w płaszczyźnie przednio – tylnej : plecy okrągłe, plecy wklęsłe, plecy wklęsło – wypukłe, plecy płaskie, których terapia różni się od siebie i musi być indywidualnie dobrana. Wady kończyn dolnych to stopa

płaska, stopa wydrążona, kolano koślawe, kolano szpotawe.

Gimnastyka poprzedzona jest wizytą diagnostyczną, na której zostaje określony stopień dysfunkcji oraz możliwości funkcjonalnej korekcji lub kompensacji. Wstępne badanie przeprowadza fizjoterapeuta, który korzysta z metody oceny wzrokowej oraz testowania funkcjonalnego. W celach dokumentacyjnych oraz badawczych postawa dziecka zostaje utrwalona za pomocą fotografii cyfrowej, dzięki niej można będzie sprawdzić efekty terapii. Zajęcia gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej mogą odbywać się od 1 do 3 razy w tygodniu – pomimo dużej intensywności wymagane jest również zaangażowanie w ćwiczenia wykonywane w domu (warunkuje efektywność). Na specjalne życzenie oraz za niewielką dopłatą

(10zł) istnieje możliwość opracowania zestawu ćwiczeń w formie graficznej (przesyłany drogą mailowa), który traktowany jest jak zadanie domowe wykonywane wspólnie z rodzicami. Wybranie przedstawionej opcji w znaczny sposób zwiększy skuteczność oraz szybkość przyswajania korekcyjnych form ruchowych.

Zajęcia gimnastyki korekcyjno - kompensacyjnej w Centrum Rehastep prowadzone są w formie indywidualnej z wykorzystaniem znacznej ilości sprzętu , dlatego w duży stopniu różnią się od ćwiczeń grupowych proponowanych przez szkoły. Wybrany przez nas sposób terapii pozwala na maksymalne skupienie się na problemie jednocześnie eliminując ryzyko wykonywania źle dobranych form ruchowych.

Rehastep
Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej

pl. 20. października 16
62-050 Mosina
Rejestracja telefoniczna:
607 865 018

E-mail:
biuro@rehastep.pl
Czynne w godzinach:
Pn-Pt: 9.00 - 20.00
Sobota: 9.00 - 15.00

Copyrights 2012 Rehastep. All rights reserved.